Rumień, czerwone kropki i pajączki występujące w okolicy policzków, czoła, nosa i brody, pojawiają się zawsze, gdy bardzo cienka i delikatna skóra narażona jest na niekorzystne warunki atmosferyczne (niskie temperatury, suche powietrze) , nieodpowiednią dietę (alkohol, ostre przyprawy, mocna kawa i herbata), niewłaściwą pielęgnację (nadmierna ekspozycja na słońcu) czy źle dobrane kosmetyki.
Cera naczynkowa, charakterystyczna dla osób z jasną karnacją, blond włosami i niebieskimi lub zielonymi oczami, w większości przypadków jest uwarunkowana genetycznie. By uniknąć rozszerzania się naczynek krwionośnych oraz uczucia nadmiernego ściągnięcia, pieczenia i świądu, skóra zaliczana do problematycznych, powinna być m.in. właściwie pielęgnowana.
Co to oznacza?
To oznacza, że należy unikać gruboziarnistych peelingów, kosmetyków z alkoholem etylowym i mocnymi substancjami zapachowymi. Przy cerze naczynkowej można stosować pianki i emulsje do mycia, kremy i balsamy nawilżające oraz maseczki na twarz o łagodzących, naturalnych formułach. Składniki, które pomogą zachować dobry wygląd i kondycję cery naczynkowej to:
- łagodzący podrażnienia aloes,
- wzmacniający ścianki naczynek miłorząb japoński,
- rozjaśniająca skórę i wzmacniająca naczynka witamina C,
- zmniejszająca widoczność naczynek arnika górska,
- poprawiający krążenie limfatyczne oczar wirginijski,
- zapobiegający pękaniu naczynek skrzyp polny,
- regulująca mikrokrążenie róża damasceńska.
Skóra z rozszerzonymi naczynkami jest także bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne – należy zrezygnować ze stosowania wszelkiego rodzaju gąbek i szczoteczek.
Jeśli masz cerę, która w najmniej oczekiwanym momencie pokrywa się siatką czerwonych linii, nie ukrywaj ich pod podkładem. Zadbaj o jej potrzeby, a odwdzięczy się zdrowym wyglądem.