Zaznacz stronę

O twarz należy dbać w każdym wieku. Im wcześniej zaczniemy pielęgnację cienkiej skóry każdego dnia narażonej na niekorzystne warunki m.in. atmosferyczne, tym lepiej (dowodem na to są Koreanki, które już jako nastolatki z codziennego demakijażu czynią prawdziwy ceremoniał, a cera przez długie lata wygląda promiennie i młodo). My także, w domowych warunkach możemy uzyskać twarz gładką i odżywioną jak po wizycie u kosmetyczki. Jednym ze sposobów pielęgnacji skóry twarzy jest okluzja.

Czym jest okluzja i na czym polega?

Okluzję, czyli nieprzepuszczalną powłokę, zapobiegającą utracie wody przez naskórek i sprawiającej, że aktywne składniki dokładniej wnikają w głąb skóry uzyskujemy dzięki nałożeniu na twarz kosmetyku tworzącego nieprzepuszczalny lub półprzepuszczalny film. Przeprowadzona  kontrolowanych warunkach i z odpowiednią częstotliwością, okluzja jest pożądanym zjawiskiem (nie prowadzi do zatkania porów, przesuszenia).

Gdy nanosimy na twarz maski lub olejki, które przez kilkanaście minut nie wchłoną się całkowicie,  lecz utworzą nieprzepuszczalny film – mamy do czynienia z okluzją ciągłą. Gdy celem jest nawilżenie skóry, do zabiegu stosuje się kosmetyki o działaniu hydrofobowym (odpychającym wodę) zawierające np. wazelinę, parafinę, olej mineralny, skwalan czy wosk parafinowy. Pod krem, maskę czy olejem warto położyć nawilżające serum, które dzięki nieprzepuszczalnemu płaszczowi wchłonie się dużo dokładniej.

Z okluzją nieciągłą mamy do czynienia, gdy stosujemy woski naturalne i syntetyczne zawierające kolagen, kwas hialuronowy, elastynę, karbopol, karboksymetylocelulozę, żel z aloesu. Utworzony przez nie film jest półprzepuszczalny i umożliwia odprowadzanie wody z naszej skóry.

Kosmetykiem, który wykorzystuje zjawisko okluzji są maski w płachcie. Nasączoną płynem zawierającym składniki aktywne wiskozę, poliester lub poliamid należy nałożyć na twarz i zdjąć po upływie czasu wskazanego przez producenta – gdy materiał zacznie wysychać, naskórek zacznie tracić wodę.