Zaznacz stronę

Olejowanie włosów jest świetnym sposobem, by odmienić ich wygląd – przywrócić włosom nie tylko zdrowy wygląd, ale i kondycję. Sekretem efektywnego olejowanie jest właściwy dobór oleju do porowatości włosów.

Sprawdź, jaką porowatość mają Twoje włosy

Porowatość, czyli stopień rozchylenia łusek włosa, determinuje sposób pielęgnacji włosów. Wiedza o tym, czy Twoje włosy są nisko-, średnio- czy wysokoporowate ułatwi odpowiednich wybór kosmetyków oraz sposób postępowania.

Włosy niskoporowate – zdrowe, gładkie, błyszczące, długo schną, często brakuje im objętości i są odporne na stylizacje.

Włosy średnioporowate – falowane, ulegające puszeniu się pod wpływem wilgoci, łatwiej poddają się stylizacji i farbowaniu, łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym.

Włosy wysokoporowate – kręcone, matowe i szorstkie w dotyku na skutek niewłaściwej pielęgnacji, szybko schną, podatne na stylizację oraz farbowanie, łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym.

Jeśli już wiesz, jaką porowatość mają Twoje włosy, czas na zapoznanie się z krótką ściągawką, które oleje przyniosą spodziewane efekty (m.in. zatrzymanie nawilżenia, nabłyszczenie, wzmocnienie struktury, ochrona przed szkodliwymi czynnikami środowiska).

Rzepakowy, kokosowy, z pestek winogron czy olej słonecznikowy – który z nich będzie właściwy dla Twoich włosów?

Włosy niskoporowate – olej kokosowy, olej palmowy, masło shea, masło kakaowe.

Włosy średnioporowate – oliwa z oliwek, olej arganowy, olej rzepakowy, olej ryżowy, olej makadamia.

Włosy wysokoporowate – olej konopny, olej słonecznikowy, olej z ogórecznika, olej lniany, olej z pestek winogron, olej z wiesiołka.

Przygodę z olejowaniem warto zacząć od olejów spotykanych w kuchni. Znalezienie tego, który najlepiej odpowiada danym włosom, czyli testowanie i sprawdzanie efektów po zastosowanym oleju, nie musi wiązać się z wysokimi wydatkami. Dopiero gdy ustalimy, który olej przynosi zadowalające efekty, można sięgnąć po gotowe, naturalne kompozycje danego oleju np. z witaminami.